10 نکته برای جلوگیری از اهمال کاری

پسری در دفتر کار یه جای کار کردن با موهایش بازی می کند اهمال کاری

جلوگیری از اهمال کاری و تشخیص آن

اهمال کاری از جمله مسائلی است که، امروزه افراد بسیار زیادی را درگیر نموده است. افراد اهمال کار معمولا خودشان به این امر واقف هستند. اما نمی توانند برای جلوگیری از اهمال کاری، اقدام نمایند. به طور مثال شنیده اید و یا خودتان درگیر این موضوع بوده اید، که هنگام شروع یک کار آن را به تعویق انداخته اید. شنبه هایی که هنوز نیامده اند، هنوز هم از بهانه های اهمال کاری می باشند. اما روش های متعددی وجود دارد که می تواند به شما در جلوگیری از اهمال کاری کمک نمایند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با ۱۰.۵ نکته برای جلوگیری از اهمال کاری، آشنا کنیم.

اهمال کاری و شخصی که زنگ ساعت را خاموش میکند

برای اینکه بتوانید از اهمال کاری جلوگیری نمایید. باید در ابتدا تشخیص دهید که آیا شما در معرض اهمال کاری هستید یا خیر؟ در این صورت می تواند از راهکارهای متفاوتی جهت جلوگیری از اهمال کاری، استفاده نمایید.  بررسی نمودن موضوعات زیر می تواند مشخص نماید که اهمال کار هستید یا خیر؟

 • معمولا افراد اهمال کار از انجام دادن کارها می هراسند. ترس از انجام دادن کاری می تواند نشانه اهمال کاری در انجام آن باشد. بنابراین اگر کار مهمی دارید که باید آن را انجام دهید. اما خودتان را قانع می کنید که اول کارهای دیگر را انجام دهید. سپس به سراغ کار مهمتان می روید. به معنای اهمال کاری در انجام آن کار مهم است. در این مواقع ترس از انجام دادن آن کار شما را به اهمال کاری وادار می نماید.
 • از دیگر مواردی که می تواند دلیلی برای اهمال کاری باشد، کمال طلبی فرد است. کمال گرایی موجب می شود تا انسان برای انجام هر کاری استاندارد و قوانین بسیار قوی و سختی تعیین نماید. به همین دلیل نمی تواند کاری که انجام می دهد را با آن استاندارد ها مطابقت دهد. به همین دلیل است که، در نهایت انجام کار را به تعویق می اندازد.کمال گرایی یک خانم

  نکاتی برای جلوگیری از اهمال کاری

 • کارهایتان را یادداشت کنید: یادداشت کردن کارهای روزمره می تواند تا حدود بسیار زیادی موجب جلوگیری از اهمال کاری شود. با یادداشت نمودن کارها می توانید انگیزه بیشتری در انجام آنها پیدا نمایید. برای اینکار بهتر است یک کاغذ سی روزه تهیه کنید. کارهایی که باید در طول ماه انجام دهید را در آن بنویسید و کارهای روزانه را به آن اضافه نمایید.
 • اولویت بندی کنید: یکی از موثرترین کارها برای جلوگیری از اهمال کاری، اولویت بندی نمودن کارها است. بهتر است این اولویت بندی بر اساس میزان اهمیت کارها انجام شود. قطعا انجام دادن کارهای بزرگ انرژی بیشتری از انسان می گیرد. به همین دلیل انجام دادن این کارها در ابتدای روز که فرد انرژی بیشتری دارد، می تواند موجب شود دیگر کارها را با سهولت بیشتری انجام دهد.
 • آلارم تنظیم نمایید: اگر فکر می کنید، فراموش کردن کارها موجب می شود، در انجام آنها اهمال کاری نمایید. بهتر است برای هر کار آلارم تنظیم نمایید. آلارم گوشی می تواند بهترین یادآور برای انجام کارهای شما باشد.اهمال کاری-قطع کردن آلارم
 • کتاب مرتبط بخوانید: خواندن کتاب های مرتبط می تواند انگیزه و اراده شما را در جلوگیری از اهمال کاری افزایش دهد. از جمله کتاب هایی که به صورت تخصصی در این رابطه نوشته شده اند، کتاب قورباغه ات را قورت بده از برایان تریسی می باشد.
 • ورزش کنید: ورزش کردن انرژی شما را افزایش می دهد. بنابراین می تواند با حفظ سلامت جسمی و روانی شما از بروز اهمال کاری تا میزان قابل توجهی جلوگیری نماید.
 • قوانین را فراموش نکنید: قوانین تعیین کنید. به طور مثال باید تا زمان مشخصی کار معینی را به اتمام برسانید و … همچنین توجه داشته باشید که هرگز نباید قوانین تعیین شده را زیر پا بگذارید.
 • اعتماد به نفس خود را افزایش دهید: با خودباوری و راهکارهای مناسب اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. افرادی که اعتماد به نفس خوبی دارند، می توانند با باور بیشتری نسبت به خود کارها را انجام دهند. به همین دلیل انجام کارها را به تعویق نمی اندازند.
 • عوامل مختل کننده کار را شناسایی کنید: عواملی که موجب اهمال کاری می شوند مانند ترس، کمال گرایی، کمبود اعتماد به نفس و … را شناسایی نمایید. سپس برای رفع آنها اقدام نمایید. زمانی که عامل اهمال کاری از بین برود، قطعا می توانید با سهولت بیشتری کارها را انجام دهید.
 • تقسیم کارهای بزرگ به کارهای کوچک تر: بزرگ بودن کارها می تواند دلیل ترس از انجام آنها و به تعویق انداختن آنها باشد. بنابراین سعی کنید آنها را به بخش های کوچک تری تقسیم بندی نمایید. این کار می تواند ترس از انجام آنها را از بین ببرد. از طرفی انرژی شما را برای انجام دادن کارها حفظ می کند.
 • نتایج را در نظر داشته باشید: شاید شنیده باشید که رویاپردازی می تواند انگیزه انسان را برای دست یابی به اهدافش افزایش دهد. این موضوع در رابطه با اهمال کاری نیز صادق است. بنابراین در نظر گرفتن نتایج کارها می تواند از اهمال کاری و به تعویق انداختن آنها جلوگیری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *