3 موردی که افراد با اعتماد به نفس انجام نمی دهند

اعتماد به نفس مانند عضله ای است که اگر تقویتش کنیم نتیجه های شگفت انگیزی در روابط عاطفی ، روابط کاری ،نتایج مالی و حتی بدنی سالم تر خواهیم دید .
ما در این مقاله قصد داریم به سه نکته مهمی اشاره کنیم که افرادی که موفق هستن انجام نمیدهند
و در ادامه از مزایای آن برایتان توضیح دهیم و تفاوت و نتیجه انجام دادن و ندادن این موارد را برای شما توضیح دهیم.

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس یک توانایی است که به شما اجازه می دهد که در زندگی موفق تر باشید، جالب اینجاست که همه می توانند اعتماد به نفس خود را به بهترین نحو تقویت کنند و در دسته افراد موفق جامعه قرار بگیرند.

داشتن اعتماد به نفس به شما کمک می کند تا تصمیمات درستی داشته باشید، افرادی با این صفت کسانی هستند که خودشان را دوست دارند و می پذیرند، دوست داشتن خودت یعنی پذیرفتن خود در هر شرایطی که هستی و تلاش برای بهتر شدن و رشد کردن.

انتقاد پذیر هستند

این افراد هم از استعدادهای خود با خبر هستند و هم از معایب خود بنابراین اگرانتقادی از نوع انتقاد سازنده از آن ها شود آن را با خوش رویی و احترام کامل می پذیرند.

و باز خورد این پذیرش هم نشان دهنده درک و اعتماد به نفس آن ها است.

چون آن ها انتقادات را به عنوان تهدید حساب نمی کنند بلکه از آن  پلی برای رشد و بهتر شدن خودشان استفاده می کنند

مسلما هیچ شخصی دوست ندارد که از او انتقاد شود اما زمانی که به خودتان اعتماد دارید شنیدن انتقاد های سازنده می تواند به شما کمک کند تا به فرد بهتری تبدیل شوید

برای این که شما واکنشی دفاعی و تند از خود بروز ندهید بهتر است ابتدا در مورد انتقادی که از شما شده است واقع بینانه نگاه کنید

قبل از شروع نتیجه گیری یا و شروع به توجیه و توضیح و حتی به چالش کشیدن نظر شخص دیگر ، یک لحظه سکوت کنید و به طور عینی به آن نگاه کنید

بنابراین دفعه بعد اگر از شما انتقادی شد بلافاصله احساسی برخورد نکنید و عکس العمل نشان ندهید، بلکه یک لحظه فکر کنید که آیا این انتقاد درست است یا خیر و به خودتان فرصت ارزیابی بدهید و در صورت سازنده بودن با خوشرویی بپذیرید.

کمتر صحبت می کنند و بیشتر گوش می دهند

تصور همه ما از کسانی با اعتماد به نفس این است که توانایی صحبت کردن دریک جمع و یا  توانایی و شجاعت سخنرانی داشته باشند، در حالی که اعتماد به نفس تنها در این توانایی خلاصه نمیشود، این افراد اگر در بین جمعی از دوستان و یا نزدیکان باشند سعی نمی کنند تا با صحبت زیاد خودشان را به دیگران اثبات کنند.

 

آنها شنونده های زیرک و باهوشی هستند و کمتر صحبت می کنند

 

 پاسخ همه سوالات را نمی دانند

این یک امر محال است که کسی پاسخ همه سوالات را بداند و یا از همه چیز آگاه باشد ، تمایل به گوش دادن به نظرات و عقاید دیگران نشانگر بلوغ و کنترل خود است  و هر دو نشان دهنده این است که این افراد اعتماد به نفس بالایی دارند.

ضرب المثلی داریم :یه گوش در و یه گوشه دیگه دروازه

بیشتر افراد در هنگام صحبت کردن با دیگری تظاهر به گوش دادن می کنند و این امر کاملا ناخوآگاه اتفاق می افتد ،به این دلیل که برای این که صحبت خودش را فراموش نکند و یا صحبت طرف مقابل را نمی پذیرد فقط تظاهر به شنیدن می کند، اما شما می توانید تمرکز و توجه خودتان را بهبود ببخشید.

حالا که اهمیت نکات مثبت و منفی در داشتن اعتماد به نفس را متوجه شدیم و پی بردیم که اعتماد به نفس چه اندازه در زندگی شخصی ، کاری و اجتماعی اهمیت دارد می توانید درباره فتح قله اعتماد به نفس مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *