شش راهکار لازم برای داشتن اعتماد به نفس بالا

عکس مربوط به شش راهکار افزایش اعتماد به نفس

همه روانشناسان و افراد موفق تاکید می کنند که تجربه کردن شکست، گامی ارزشمند در سفر موفقیت است و یک ابزار یادگیری بسیار قوی است که به شما کمک
می کند تا از اشتباهات خودتان درس بگیرید و البته پشتکار شما را تقویت می کند و در نهایت شما را قوی تر می کند.

اگر ما در تلاش بهبود یادگیری و یا انجام کاری هستیم ، شکست می تواند یک دارایی با ارزش به حساب بیاید، چون ویژگی است که تقریبا در مسیر موفقیت پیش
می آید.

وقتی اشتباهی انجام می دهید یا شکست می خورید حس شرمندگی و نا امیدی نکنید چون هر بار که این اتفاق می افتد گزینه های جدیدی یاد می گیریم.

مشکلات می تواند به فرصت تبدیل شود

اگر می خواهید بر موضوعی یا کاری مسلط باشید باید ابتدا مرحله خوب بودن را طی کرده باشید،این به این معنی است هر چه وقت بیشتری صرف کنید احساس اعتماد به نفس بیشتری می کنید.
بنابراین اقدام برای انجام دادن کاری اولین گام برای ایجاد خودباوری است ، بر ترس خودتان غلبه می کنید و از منطقه امن خود خارج می شوید و اگر در ابتدا شکست خوردید، بدانید که موفقیت خیلی به شما نزدیک است.

حس خوب بودن و موفقیتتفاوت ها را بشناسید

اعتقاد و اعتماد داشتن به توانایی های خود برای انجام دادن کاری و پیدا کردن این که در انجام چه کاری خوب هستید بسیار مهم است، در این صورت است که با اطمینان کردن به خود کاری را شروع می کنید.

از اعتماد به نفس ذاتی خود بهره ببرید

شما با اعتماد به نفس تر از آن چیزی هستید که فکر می کنید.

تصمیم گیری های روزانه مثل این که ناهار چه چیزی بخورید و یا چه پیامی به مادرتان بدهید نیاز به اعتماد به نفس زیادی ندارد،اما ما هر روز صدها تصمیمی می گیریم که برای اتخاذ آنها اعتماد به نفس لازم است، هر شب می توانید با یادداشت کردن کارهایی که در آن روز انجام داده اید و یاد آوری همه تصمیمات کوچک موفقیت آمیز روزانه خود،اعتماد به نفس خود را تقویت کنید.

 

افکار منفی را دور بریزید

شاخه جدیدی در روانشناسی تعریف شده است که به ذهن آگاهی را توصیف می کند.در اینجا مثالی برای درک بهتر ذهن و تاثیرات افکار بر آن آورده ایم:

یک ظرف پر از آب جوش را در نظر بگیرید که هر کدام از افکار منفی در آن به شکل یک حباب تشکیل شده است،تصور کنید اگر این حباب های منفی در ظرف باقی بمانند نتیجه بدی خواهند داشت و اگر که  آن حباب را بترکانید اوضاع را بدتر می کنید، بنابراین ذهن آگاهی به شما این را یاد می دهد که از افکار به عنوان ابزاری برای رفتار درست استفاده کنید.

افکار مورد نیاز خودتان را که باعث تقویت رفتارهای مثبت می شود را نگه دارید و بقیه را دور بریزید.

 

ترس های خودتان را بشناسید

شناختن ترس ها بسیار مهم و امری است اساسی، بنابراین از خودتان بپرسید، چه وضعیتی ممکن است باعث ترس من شود؟
ذهن ما تجربیات ما را تشکیل می دهد،وقتی احساس ترس می کنیم آن را از تجربیات گذشته معنا می کند،خبر خوب این است که :
ما قدرت آن را داریم که تجربه هایمان را خود رقم بزنیم و با تغییر دادن درک خودمان و برداشت خود از موقعیت ها بتوانیم بر ترس خودمان غلبه کنیم، می توانیم موقعیت هایی را ارزیابی کنیم که ممکن است باعث ترس ما شوند اما منجر به رشد بیشتر و در نتیجه موفقیت خواهد شد.

بدانید در چه کاری اعتماد به نفس بیشتری دارید

طبیعی است که یک ورزشکار اعتماد به نفس عالی داشته باشد اما ممکن است همان شخص در یک مکان عمومی قادر به سخنرانی نباشد و این کاملا ناخودآگاه است. یا شاید شما از کار خودتان مطمئن هستید اما در موقعیت های اجتماعی آگاهانه از اعتماد به نفس کافی برخوردار نباشید، این ایرادی ندارد چون لازم نیست تا در همه شرایط و با همه چیز احساس اطمینان و اعتماد داشته باشید

اطمینان داشتن از ارزش ذاتی خودتان به عنوان یک فرد حیاتی و مهم است

 

اعتماد واقعی عقیده ای صادقانه و قابل تقدیر از خودتان است که نقاط ضعف و قدرت را به شما اختصاص می دهد.

” گلن آر شیرلدی دکترا و نویسنده کتاب کار عزت نفس

نتیجه گیری:

شما شادی را چگونه تعریف می کنید

افرادی که به ارزش ذاتی خودشان ایمان دارند با فشار کمتر و ترس از شکست کمتر در تلاش برای رسیدن به اهدافشان هستند که حتی رسیدن و موفق شدن در یک هدف کوتاه ارزش بیشتری هم برای شخص و اعتمادش به خود ایجاد می کند.

وقتی از شکست نمی ترسید چیزهای جدید بیشتری را امتحان می کنید و اهداف بیشتری را نسبت به افراد معمولی دنبال می کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *