7 گام برای تقویت عزت نفس

عزت نفس از لازمه های یک زندگی شخصی و اجتماعی موفق است. به طور کلی باور نمودن خود، مهم ترین مهارتی است که، افراد باید برای یادگیری آن تلاش نمایند. با توجه به تحقیقاتی که روی افراد مختلف انجام شده است. افرادی که از عزت نفس برخوردار هستند، از افرادی که عزت نفس ندارند، بسیار موفق تر هستند. به طور کلی افرادی که می خواهند در زندگی خود احساس خوشبختی و موفقیت بیشتری داشته باشند، باید برای تقویت عزت نفس خود اقدام نمایند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با 7 گام اساسی در تقویت عزت نفس، به طور کامل آشنا کنیم.

شخصی با عزت نفس با دستان باز ایستاده

عزت نفس چیست؟

در خیلی از مواقع افراد عزت نفس و اعتماد به نفس را یکی می دانند. اما این دو کاملا با یکدیگر متفاوت می باشند. مهارت پیدا کردن در هر حوزه ای می تواند موجب تقویت اعتماد به نفس شما شود. اما در صورتی که به خودتان ایمان نداشته باشید و برای خودتان ارزشی قائل نشوید،به معنای کمبود عزت نفس شما است. به طور کلی عزت نفس به معنای ایمان و باور به خود است. که حاصل شده از توانایی هایی است که به آنها ایمان دارید. اما اعتماد به نفس با توجه به موفقیت های شما به وجود می آید.

داشتن عزت نفس از مهم ترین و با ارزش ترین ویژگی های شخصیتی یک فرد می باشد. زیرا میزان باور انسان به خودش را به نمایش می گذارد. اگر بخواهیم تعریفی کوتاه و جامع از عزت نفس داشته باشیم. باید بگوییم عزت نفس میزان باور و اعتماد یک فرد به خود و توانایی هایش است.

فرد با عزت نفس در غروب خورشید

7 گام اساسی برای تقویت عزت نفس

افرادی که دارای عزت نفس می باشند، در زندگی احساس خوشبختی و موفقیت بیشتری دارند. به همین دلیل تمامی انسان ها به دنبال راهکارهایی برای تقویت عزت نفس خود هستند. به همین دلیل قصد داریم شما را با 7 گام اساسی و مهم که در تقویت عزت نفس بسیار موثر می باشد، آشنا کنیم.

  1. دوست داشتن خود:  یکی از مهم ترین و موثرترین گام های تقویت عزت نفس، این است که خودتان را دوست داشته باشید. تا زمانی که ارزش خود را کم بدانید. به خودتان احترام نگذارید و به توانایی های خودتان ایمان نداشته باشید، قطعا نمی توانید فردی با عزت نفس بالا باشید. بنابراین اگر می خواهید برای تقویت نمودن عزت نفس خود تلاش کنید. در ابتدا سعی کنید خودتان را دوست داشته و به توانایی هایتان ایمان داشته باشید.

شخصی با عزت نفس بالا

  1. شناخت نقاط قوت و نقاط ضعف: از دیگر گام های موثر در تقویت عزت نفس، شناخت نقاط قوت و ضعف تان است. ببینید چه توانایی هایی دارید که می توانید آنها را تقویت نمایید. از طرفی در چه زمینه ای ضعیف هستید، تا برای یادگیری آن اقدام کنید. این کار میزان باور شما به خودتان را به مرور زمان افزایش می دهد. بنابراین برگه ای تهیه کنید، سپس نقاط ضعف و قوت خود را دو به دو در مقابل یکدیگر بنویسید. سپس سعی کنید به نقاط قوت خود افزوده و از نقاط ضعف خود بکاهید.
  2. تعیین هدف: اهداف کوتاه مدت و دست یافتنی، می تواند در تقویت عزت نفس شما بسیار موثر باشد. شاید در ابتدا به تاثیر این گام پی نبرید. اما پس از دستیابی به هر کدام از اهداف، با انرژی و حس خوبی که نسبت به خود پیدا می کنید. متوجه خواهید شد که به مرور زمان عزت نفس شما نیز افزایش یافته است.
  3. علایق خود را دنبال کنید: خیلی از افراد به دلیل مشغله های مختلف، علایق خود را به دست فراموشی سپرده اند. در صورتی که انجام دادن کارهای مورد علاقه شما می تواند علاوه بر افزایش احساسات مثبت در شما، انرژی شما را برای روبرو شدن با مشغله ها و مشکلات زندگی افزایش دهد. به طور کلی افرادی که از عزت نفس برخوردار هستند، خود را دوست دارند. به همین دلیل خود و علایق خود را به دست فراموشی نمی سپارند. بنابراین اگر می خواهید عزت نفس خود را افزایش دهید. بررسی کنید که به چه کارهایی علاقه دارید. به طور مثال دوست دارید در چه زمینه ای فعالیت کنید. چه ورزشی را دنبال کنید و … سپس برای شرکت در کلاس های آموزشی مرتبط اقدام نمایید.
  4. مسئولیت پذیر باشید: همچنین مسئولیت پذیری و موفقیت در درست انجام دادن مسئولیت ها، می تواند از راه های موثر در تقویت عزت نفس محسوب شود. بنابراین اگر در زمینه ای مهارت دارید،    می توانید مسئولیت هایی را در همان حوزه به عهده بگیرید.

فرد با عزت نفس در دفتر کارش

  1. مقایسه نکنید: از مهم ترین گام های تقویت عزت نفس، توجه به توانایی های خود است. بنابراین سعی کنید از مقایسه نمودن خود و دیگران دست بردارید. فراموش نکنید که مقایسه کردن در هر سنی می تواند ویران کننده عزت نفس فرد شود.
  2. با خدا صحبت کنید: مراقبه با خداوند و شکر گزاری از دیگر راه های موثر تقویت عزت نفس می باشد. افرادی که با خداوند صحبت می کنند، بیشتر از سایر افراد خود را دوست خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *