مدیریت زمان چیست

روش های مدیریت زمان1

زمان از مهم ترین داشته های هر انسانی می باشد. تنها چیزی که آدم ها با تمام دارایی هایشان قادر به برگرداندن آن نخواهند بود، زمان است. امروزه با توجه به مشغله های بی شماری که برای هر فردی وجود دارد. مدیریت زمان از مهم ترین دغدغه های انسان ها است. ضعف در برنامه ریزی و مدیریت کردن زمان برای انجام کارهای انسان، نسبتا دشوار می باشد. اما راهکارهایی کاربردی برای مدیریت زمان وجود دارد. در ادامه قصد داریم شما را با روش های کاربردی در مدیریت زمان بیشتر آشنا کنیم.

مدیریت زمان چیست؟

هر انسان بالغی این موضوع را می داند که، در عمر خود یکبار بیشتر زندگی نمی کند. و برای انجام هر کاری زمان مشخصی را در اختیار دارد. از همین رو زمان را طلا می نامند. به همین دلیل است که، مدیریت زمان از جمله مهارت هایی است که، هر فردی برای یادگیری آن تلاش می کند. به طور کلی مدیریت زمان به معنای استفاده بهتر از زمانی است که، انسان ها در اختیار دارند.

دست شخصی که ساعت را نگه داشته

دلایل و تاثیرات عدم توانایی در مدیریت زمان

شاید شما نیز با جمله های ” وقت نمی کنم”، ” خیلی سرم شلوغه” و ” نمی رسم کاری انجام بدم” و …. آشنا باشید. معمولا افرادی که قادر به مدیریت زمان خود نیستند. از این جملات زیاد استفاده می کنند. تمامی افراد ساعت هایی یکسان در شبانه روز خود دارند. که به طبع زمانی را برای خواب، استراحت، تغذیه و …. در نظر     می گیرند. خیلی از افراد با توجه به کارهای فراوانی که دارند، به راحتی وقتی را برای استراحت و خواب در نظر می گیرد. اما برخی از افراد با اینکه حجم کار کمتری دارند، معترض هستند که، وقت نمی کنند، استراحت داشته باشند.

تفاوت میان این دو دسته از افراد، توانایی و عدم توانایی در مدیریت زمان می باشد. دسته اول با وجود مشغله های فراوان قادر به مدیریت زمان خود می باشند. و دسته دوم با وجود کار کمتر نمی توانند برنامه ریزی و مدیریت     بر روی زمان داشته باشند. از جمله دلایل کمبود زمان و عدم توانایی در مدیریت زمان، عبارتند از:

 • اولویت بندی اشتباه

 • نداشتن انگیزه برای زندگی و گذر عمرروش های مدیریت زمان

 • تنبلی نمودن و اهمال کاری

 • عدم توانایی در نه گفتن

 • عدم تهیه فهرست کارهای روزانه

 • رویا پردازی های غیر واقعی و کاملا تخیلی

 • عدم توانایی و اختیار در حل مسائل

 • کمال گرایی

 • انجام چندین کار پشت سر هم، بدون در نظر گرفتن استراحت میان کارها

 • عدم توجه به ورزش در برنامه هفتگی

 • عدم وجود قدرت و توانایی در تصمیم گیری

 • عدم توانایی در مدیریت مشکلات و حل آنها

قطعا وجود هر کدام از شرایط بالا، می تواند موجب عدم توانایی در مدیریت زمان باشد. از همین رو می تواند اثرات منفی زیادی بر روی زندگی انسان داشته باشد. تاثیرات عدم مدیریت زمان در زندگی انسان ها، عبارتند از:

 • قرارگیری در شرایط اجتماعی و شغلی ضعیف

 • پایین آمدن کیفیت نتایج کارها

 • وجود جریان کاری با بازدهی بسیار کم

 • اتلاف وقت زیاد

 • ناتوانی در تمام کردن کارها در موعد مقرر

 • بالا بردن میزان استرس فردی

 • و در نهایت موجب نارضایتی فرد از خودش می شود. که این نارضایتی، کاهش پیدا کردن اعتماد به نفس فرد را به دنبال دارد.

روش های مدیریت زمان

5 کاری که افراد با اعتماد به نفس انجام نمی دهند؟

معمولا افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، قادر به مدیریت زمان می باشند. زیرا افراد دارای اعتماد به نفس 5 کار را هرگز انجام نمی دهند.

 1. بهانه تراشی کردن: افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند. برای به تعویق انداختن زمان انجام کارهایشان، هرگز بهانه تراشی نمی کنند. این افراد کارها را در زمان مقرر و به بهترین شکل انجام می دهند. به طور کلی افرادی که اعتماد به نفس دارند، قادر به کنترل درونی خود می باشند. این افراد باور دارند که، خودشان مسئول کارهای خودشان هستند. بنابراین در زمان مشخص شده، کارشان را به بهترین نحو انجام می دهند.
 2. به تعویق انداختن کارها: ” کار امروز را به فردا مسپار” از شعار های جدی و پر تکرار برای این افراد می باشد. آنها هرگز کارهایشان را عقب نمی اندازند. بلکه برای پیشبرد کارهایشان تلاش می کنند. تا بتوانند در موعد مقرر کار را به اتمام برسانند. در قانون این افراد، طفره رفتن جایی ندارد. افرادی که در مدیریت زمان ناتوانند معمولا، از انجام کارها طفره می روند.
 3. نا امیدی: این افراد هرگز دست از تلاش و کوشش بر نمی دارند. اگر با شکست روبه رو شوند، نا امید نمی شوند. بلکه با قدرت بیشتری کار را مجددا شروع می کنند. از همین رو می توانند از زمانی که دارند، بهترین استفاده را داشته باشند. آنها مشکل کار خود و دلیل شکست را پیدا می کنند تا در نهایت کار با کیفیتی را ارائه دهند.دستی که در ان ساعت است
 4. نیاز به تمجید و تعریف: افرادی که دارای اعتماد به نفس می باشند، منتظر تعریف و تمجید دیگران نمی مانند. معمولا افرادی که نمی توانند زمان خود را مدیریت نمایند. به این علت است که، پس از انجام هر کاری منتظر هستند که از کار آنها تعریف شود. اما افراد دارای اعتماد به نفس، کار خود را به بهترین شکل انجام می دهند و بدون اینکه منتظر تمجید باشند، به سراغ کار بعدی می روند.
 5. عدم توجه به خواب: تنظیم ساعت خواب، از مهمترین کارهایی است که افراد دارای اعتماد به نفس انجام می دهند. آنها می دانند که افرادی که خواب درست و به اندازه ندارند، نمی توانند در کار بازده کاملی را ارائه دهند. افرادی که دائما کمبود خواب دارند، معمولا نمی توانند تمام تمرکز خود را مورد استفاده قرار دهند.

شخصی که سعی دارد عقربه ساعت را کنترل کند

روش های مدیریت زمان

 • در صورتی که توانایی انجام کار را به تنهایی ندارید. از دیگران کمک بگیرید. سعی نکنید به تنهایی کار را انجام دهید. در این صورت ممکن است کار، در نهایت به نتیجه ای که شما می خواهید نرسد. از طرفی از کارهای دیگر خود عقب بمانید.
 • وسواس بیش از حد و یا کمال گرایی نداشته باشید. به طور مثال وقتی برنامه ای را در 10 دقیقه حاضر کرده اید و هیچگونه مشکلی ندارد. آن را 10 بار ویرایش نکنید. این کار موجب می شود در نهایت باز هم از کار خود راضی نبوده و از کارهای دیگر نیز عقب بمانید.
 • مهارت خود را در برنامه ریزی و تصمیم گیری تقویت نمایید. افرادی که قادر به برنامه ریزی و یا تصمیم گیری نباشند، نمی توانند در مدیریت زمان، موفق باشند. اگر می خواهید در مدیریت نمودن زمان، فردی موفق باشید برای انجام تمامی کارهایتان برنامه ریزی داشته باشید. همچنین در برنامه هایتان برای انجام کارها اولویت بندی داشته باشید.
 • کارهایتان را به تعویق نیندازید. یکی از دلایل اصلی عدم توانایی در مدیریت زمان، طفره رفتن و عقب انداختن کارها است. سعی کنید هر کاری را در زمان مقرر آن انجام دهید.
 • یکی دیگر از مواردی که می تواند به شما در مدیریت زمان کمک کند. مهارت حل مشکلات می باشد. بهتر است شما به مشکل به صورت فرایندی نگاه کنید و بدانید که به مرور زمان می توانید مشکل را حل می نمایید. سعی کنید در مواجهه با مشکلات به سرعت استرس نگیرید. و سعی نکنید هر چه سریع تر مشکل را به هر روشی که ممکن است حل نمایید.

مدیریت زمان و ساعت ها

 • یکی از بزرگترین مشکلات افرادی که توانایی مدیریت زمان خود را ندارند، عدم توانایی در نه گفتن است. عدم توانایی در نه گفتن ممکن است، موجب شود که دیگران کارهای خود را به شما بسپارند. و شما در حالی که وقت اضافی ندارید، نتوانید این موضوع را با آنها در میان بگذارید. به این صورت کارهای شما بیشتر از زمان شما می شوند و قادر به مدیریت کردن زمانتان نخواهید بود.

تاثیر مدیریت زمان بر زندگی انسان ها

 1. استفاده مفید تر و بیشتر از فرصت ها

 2. بازدهی بهتر و با کیفیت تر کارها

 3. دسترسی به نتایج بهتر

 4. احساس رضایت فرد از خودش

 5. کاهش پیدا کردن استرس های فردی

 6. افزایش پیدا کردن موقعیت های پیشرفت

 7. دسترسی به جایگاه اجتماعی و کاری بهتر و بالاتر

 8. بالا بردن اعتماد به نفس

 9. نزدیک شدن به اهداف های بزرگ در زندگی

صورت شخصی که ساعت شده است برای مدیریت زمان

کتاب مدیریت زمان برایان تریسی

شما به عنوان یک مدیر در زندگی شخصی و کاری خود، باید توانایی مدیریت کردن زمان را داشته باشید. کتاب مدیریت زمان از برایان تریسی، قصد دارد به شما بگوید که، زمان و مدیریت کردن آن چقدر در زندگی اهمیت دارد و چه میزان در زندگی شما تاثیر گذار می باشد. این کتاب با توجه به این موضوع که زمان رفته را نمی توان برگرداند و یا به زمان آینده نمی توان اضافه نمود. قصد دارد به شما روش هایی را ارائه دهد که، بتوانید با حداقل زمان، حداکثر کارهایتان را با کیفیت مطلوب انجام دهید.

همچنین برایان تریسی در این کتاب قصد دارد، در کنار کنترل زمان و زندگی به شما یادآوری نماید. که تمامی زندگی بر پایه شاخصه هایی از جمله سلامت درونی انسان، آرامش، تندرستی، اعتماد به نفس، احساس رضایت از خود و …. می باشد.

در این کتاب نویسنده از شما می خواهد ارزش هایتان را مشخص نمایید. به گذشته و آینده نگاه کنید.       اولویت هایتان را مشخص نمایید و ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *