مسیر عصبی چیست و تاثیرش در زندگی روزانه

مغز ما و مسیر عصبی یادگیری

در این مقاله نکاتی در مورد مغز،نحوه عملکرد آن و از جمله نحوه یادگیری را خواهم گفت که به شما کمک خواهد کرد تا یادگیرنده حرفه ای شوید .
مغز اصلی ترین عضو بدن است که فرماندهی تمام سیستم های عصبی، حرکتی و همچنین حرکت تمامی اعضای بدن را به عهده دارد.
از طرفی معمولا تلاش آن برای این است که با کمترین میزان انرژی فعالیت های بدن را سازماندهی نماید، شاید در ابتدا انجام کارها کمی دشوار باشد این محتوا به منظور آشنایی با مسیر عصبی و تاثیر آن در زندگی روزانه انسان، نگارش شده است.

مسیر عصبی چیست؟

همانطور که در ابتدا گفته شد تمامی فعالیت های بدن توسط مغز سازماندهی و فرماندهی می شوند. فعالیت هایی که آنها را چندین مرتبه انجام می دهیم، به مرور زمان توسط مغز به یک عادت تبدیل می شوند، بنابراین برای انجام آنها به انرژی بسیار کمتری نیاز داریم، به طور مثال معمول ترین فعالیت ها مثل راه رفتن، آشپزی کردن، کار با کامپیوتر، نقاشی کردن و … است.

اما برای اینکه بدانید این روند چگونه اتفاق می افتد باید بدانید پس از انجام یک فعالیت مغز یک پیام عصبی را به سیستم عصبی منتقل می نماید این پیام به ترتیب میان سلول های عصبی ( به وسیله آکسون) منتقل می شوند تا به کمک دندیت پیام ها تحلیل شوند  این مسیری که آکسون ها و دندیت ها به وجود می آورند مسیر عصبی نام دارد.

تصویری از یک نوورن عصبی مغز

اهمیت مسیر عصبی در زندگی

زمانی که انسان می خواهد فعالیتی را انجام دهد به معنای ساخت یک مسیر عصبی برای آن فعالیت است. در ابتدا شاید ساخت این مسیر کار زمان بر و دشواری باشد به همین دلیل انجام فعالیت نسبتا سخت می باشد اما پس از آن این مسیر ساخته شده است، بنابراین تکرار فعالیت می تواند کار راحت تری باشد که در نهایت به عادت تبدیل خواهد شد و انرژی بسیار کمی را از انسان می گیرد.

از آنجایی که انجام هر کار جدیدی به انرژی زیادی نیاز دارد برای شروع کارهای جدید آنها را به تاخیر می اندازیم، در صورتی که پس از ساخت مسیر عصبی آن انجام دادن آن کار راحت تر خواهد شد، انرژی از مهم ترین مواردی است که می تواند در بقای مغز تاثیر داشته باشد زیرا با صرف انرژی مسیر های عصبی جدید در مغز ساخته می شوند.

چگونه مسیر عصبی جدید بسازیم؟

قطعا هر انسانی می خواهد برای دستیابی به موفقیت، در زندگی خود تغییراتی را ایجاد نماید. برای اینکار نیاز است تا کارهای جدید و مهمی را انجام دهد. یکی از باورهای غلط ژنتیکی بودن موفقیت در زندگی انسان های موفق است. در صورتی که اگر زندگی آنها را بررسی نمایید متوجه خواهید شد که برای دستیابی به موفقیت بارها شکست خورده اند اما کلید موفقیت آنها ناامید نشدن پس از هر بار شکست است.

آنها پس از هر شکست، تلاش خود را برای موفقیت بیشتر نموده اند به همین دلیل اگر شما نیز می خواهید موفق شوید باید دو کار را انجام دهید.

  1. ساخت مسیر عصبی یک کار ( شروع کردن کار) است.
  2.  عدم ناامیدی پس از هر بار شکست.

در مسیر عصبی یک سری مواد شیمیایی و پالس هایی منتقل می شوند که هر چه ما تمرین بیشتری برای یادگیری مهارت انجام دهیم نورون ها قوی تر می شوند و فاصله بین نورون ها کمتر می شوند و در نتیجه انجام آن مهارت یا کاری که می خواهیم انجام دهیم راحت تر می شود.

پالس الکتریکی سیناپس بین دو نورون-مسیر حرکت پیام عصبی در نورون

تاثیر مسیر عصبی در زندگی روزانه

تمامی انسان ها مهارت ها، عادت ها و تفکرات متفاوتی دارند که این رفتارها ناشی از مسیر های عصبی است که در مغز خود برای آن فعالیت ساخته اند. این مسیرهای عصبی کارهای روزانه ما را مدیریت می نمایند به همین دلیل نقش بسیار مهمی در زندگی روزانه هر فرد دارند به طور مثال غذا خوردن یک کار بسیار راحتی است که ما در طول روز آن را چند بار انجام می دهیم اما دلیل این راحتی تمریناتی است که در کودکی مادران ما برایمان در نظر گرفته اند، به همین دلیل مسیر عصبی غذا خوردن در مغز هر فرد تعریف شده است.

اما اگر می خواهید در روند زندگی روزانه خود تغییری ایجاد نمایید باید مسیرهای عصبی جدیدی را بسازید، برای ساخت هر مسیر عصبی تنها راه پیش روی شما تمرین کردن است. زمانی که این مسیر ساخته شود می توانید با صرف کمترین انرژی، فعالیت مربوط به هر مسیر عصبی را انجام دهید  از جمله تمرینات مربوط به ساخت مسیر عصبی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

تمرین برای ساخت مسیر عصبی جدید

برای اینکه بتوانید این مسیر ها را با میزان انرژی کمتر و اراده ای بیشتر بسازید بهتر است از نتیجه حاصل از آن مسیر تصویر ذهنی بسازید این کار ذوق و انگیزه شما را برای شروع یک کار افزایش می دهد.
کاری که می خواهید شروع نمایید را مشخص کنید، سپس مسیر دستیابی به آن را تعیین نموده و در ذهن خود نتیجه حاصل از آن را به تصویر بکشید، دومین تمرین برای ساخت مسیر های عصبی جدید قرار دادن خود به جای دیگران است، زمانی که فرد موفقی را می بینید که به آرزو و اهداف شما دست پیدا کرده است خود را جای او قرار دهید سپس از خود بپرسید که چه کارهایی را در موقعیت او  انجام خواهید داد.

ساخت مسیر عصبی جدید

لیست خودتان را حفظ کنید

اگر برای خرید و یا انجام کارهای خود لیستی تهیه کردید بهتر است بدون ان که به لیست نگاه کنید خرید و یا کار خود را انجام دهید

با دست مخالف مسواک بزنید

اگر چپ دست هستید با دست راست و اگر راست دست هستید با دست چپ مسواک بزنید این کار مغز شما را تقویت می کند

کتاب های جدید برای خواندن انتخاب کنید

اگر مدتی است کتاب هایی در زمینه موفقیت می خوانید این بار امتحان کنید و یک کتاب رمان یا یک داستان تخیلی را امتحان کنید.

نحوه انتقال پیام عصبی در نورون ها

مغز ما هزاران میلیارد سلول مغزی دارد که به هم متصل هستند و یادگیری زمانی شکل می گیرد که یک مسیر بین سلول ها ساخته یا تقویت شود.
وقتی پالس الکتریکی از سلولی به سلول دیگر می رود و ارتباطی در مغز ما ایجاد می کند ،فاصله کوتاهی بین سلول ها وجود دارد که سیناپس نام دارد،وقتی می خواهیم چیز جدیدی یاد بگیریم سیگنال های الکتریکی باید از این فاصله کوتاه بپرند.

فاصله بین دو سلول مغزی بسیار کوتاه است،اما این برای یک الکترون کار آسانی نیست و مثل این میماند که بخواهیم از شکاف بین دو کوه عبور کنیم و عبور کردن از این شکاف اطلاعاتی به ما می دهد که مشابه روند یادگیری ماست، وقتی اولین سیگنال می خواهد از این شکاف عبور کند سخت ترین کار را دارد،
به ازای هر بار عبور کار ساده تر و ساده تر می شود، اما هر چقدر که این رفت و آمد بیشتر شود یک مسبز عصبی قوی تر و محکم تر شکل می گیرد

وقتی بارها و بارها کاری را انجام می دهیم و تکرارش می کنیم میتوانیم بدون دردسر آن را انجام دهیم و می توانیم هر زمان که خواستیم انجامش دهیم و اینچنین ما چیزی را به خوبی یاد می گیریم.

این نوشته در قدرت ذهن ارسال شده و با برچسب گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *