معجزه ای که با قدرت باور در زندگی انسان رخ می دهد

تصویر قفل به معنی باورهای محدود کننده و قدرتمند کننده

قدرت باور یکی از قوی ترین و تاثیرگذار ترین قدرت های انسان می باشد که می تواند به انسان در رسیدن به خواسته هایش در هر زمینه ای کمک نماید. باور به هر چیزی می تواند ما را در راه رسیدن به آن قرار دهد. فرقی نمی کند که شما به موضوعات مثبت می اندیشید و یا به موضوعات منفی، باور داشتن به آن موضوع شما را در مسیر رسیدن به آن قرار می دهد. در ادامه قصد داریم شما را با معجزه ای که با قدرت باور در زندگی انسان رخ می دهد، بیشتر آشنا کنیم.

شخصی قدرتمند

قدرت باور چیست؟

مغز انسان همواره در حال تفکر و تجسم اتفاقات گذشته، حال و آینده می باشد. برخی از عقایدی در ذهن انسان وجود دارد که به مرور زمان فرد آنها را قبول می کند. از همین رو این عقاید به باور انسان تبدیل می شوند.
باور ها می توانند تصمیمات و هدف های زندگی هر فردی را تحت تاثیر قرار دهند. قدرت باور است که در ذهن انسان ماندگار می شود و زندگی فرد را کاملا تحت تاثیر خود قرار می دهد.

تمامی دستاورد های انسان در طی زندگی، حاصل باورها و عقاید آنها است. هنگامی که شما قدرت باور داشته باشید  آنقدر به آن فکر می کنید، تا آن را به دست آورید. از شروع کودکی عوامل بسیار زیادی بر قدرت باور انسان تاثیر می گذارد.
خانواده، محیط زندگی، شرایط زندگی، دوستان، علاقه های شخصی و … همه از عواملی به شمار می روند، که بر باور انسان ها تاثیر می گذارند.

برای اینکه موضوع را بهتر درک نمایید فرض کنید فردی در خانواده ای رشد کرده که تناسب اندام و سلامتی جسم از اولویت های مهم آن خانواده می باشد، به نظر شما دید این فرد نسبت به سلامتی چگونه است؟ قطعا حفظ سلامت جسم و تناسب اندام از باورهای بنیادین او محسوب می شود، باورهای بنیادین همان قدرت باور هایی است که از زمان کودکی در انسان به وجود می آید و به مرور زمان رشد کرده و به باورهای قدرتمند تبدیل می شوند.

شخص سخت کوش و با باور قوی

قدرت باور و انواع باورهای انسان

باورهای انسان می توانند مخرب و یا معجزه گر عمل نمایند. به طور کلی باورهای انسان به دو دسته تقسیم بندی می شوند. باورهایی که موجب رشد و یاری فرد می شوند، یا باورهایی که باعث ایجاد محدودیت در هدف ها و تصمیمات انسان می شوند. در ادامه به هر دو آنها بیشتر خواهیم پرداخت.

 1. باورهای یاری دهنده و قدرتمند: این باورها به دنبال رشد و پیشرفت انسان ها هستند. قدرت باورهایی که شما را ترغیب می کنند تا، به دنبال رویاهایتان بروید. تصمیمات بزرگ بگیرید و از شکست هراسی نداشته باشید، باورهای یاری دهنده و قدرتمند کننده هستند. این باورها همان عقایدی هستند که باعث می شوند تا، شما پس از دست یابی به کار مورد علاقه خود تلاش بیشتری برای حفظ و ارتقا در کارتان داشته باشید.

تصویر بریدن کلمه نمی توانم به می توانم

 1. باورهای محدود کننده: این باورها کاملا مخالف باورهای قدرتمند کننده هستند. این باورها به انسان القا می کنند که، توانایی انجام کارهای بزرگ را ندارند.
  ترس از شکست در این باور قرار گرفته است. برخی از افراد به دلیل ترس داشتن از شکست دست به کارهای بزرگ نمی زنند. باور آنها این است که، به هر چه دارند قانع باشند و به دنبال دستاورد های بزرگ تر نروند. این باور ها انسان ها محدود می کند. و به آنجا اجازه رویا پردازی نمی دهند.

سعی کنید در برابر باورهای محدود کننده مقاومت ذهنی داشته باشید. این قدرت باور می تواند شما را از دست یابی به موفقیت و دستاورد های بزرگ دور نماید. سعی کنید به این تفکرات اجازه رشد ندهید. در صورت فکر کردن به این موضوعات، آنها تبدیل به باور می شوند.

برخی از باورهای محدود کننده هم هستند که، انسان خودش آنها را نمی سازد. فرض کنید فردی در زمان کودکی خود از روی بلندی افتاده باشد. این فرد چند وقت بعد به طور اتفاقی این بار از روی نردبان افتاده باشد. به نظر شما این فرد در بزرگسالی می تواند باور داشته باشد که کوهنورد شود؟! قطعا این فرد حتی اگر آن اتفاقات را به یاد نداشته باشد، باز هم تاثیر آن اتفاقات را گرفته است و نسبت به ارتفاع احساس ترس خواهد داشت.

شخصی که باورهای منفی زنجیری به پایش بسته است

راه های تقویت قدرت باور

باور داشتن به یک چیز برای دستیابی به آن، به تنهایی کافی نیست. بلکه با تفکر زیاد باید این باور در ذهن انسان هک شود، تا به قدرت باور تبدیل شود. برای تقویت باورهای قدرتمند کننده، راه های زیادی وجود دارد. که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 1. باور های بزرگ داشتن: یکی از ابتدایی ترین راه های تقویت قدرت باور، انتخاب باورهای بزرگ است. باورهای بزرگ به شما این احساس را می دهند که، شما آدم قدرتمندی هستید. لیاقت رسیدن به اهدافتان را دارید و می توانید به آنها دست پیدا کنید. از همین رو داشتن باورهای بزرگ به شما در داشتن قدرت باور کمک می کند.

این باورها به شما کمک می کنند تا، در تصمیم گیری هایتان هدف های بزرگی را دنبال کنید. و با تقویت اعتماد به نفس خود، در رسیدن به آنها موفق باشید. به طور کلی قدرت باور بزرگ شما را به سمت هدف های بزرگ هدایت می کند.

 1. رویا پردازی برای دست یابی به موفقیت: یکی از دیگر راه های داشتن قدرت باور فکر کردن به نتیجه رضایت بخش آن می باشد. با تصویر سازی موفقیت و هدف های بزرگ می توانید برای قدرتمند کردن باور خود استفاده نمایید. تجسم کردن دستیابی به موفقیت بسیار لذت بخش است. از همین رو شما را در قدرتمند کردن باورتان همیاری می کند. تصویر سازی موفقیت قدرت باور شما را به موفقیت واقعی بسیار نزدیک تر خواهد کرد.

پسرکی که اموجی خنده روی دیوار نقاشی می کند

 1. تکرار و یادآوری قدرت باور: از مهم ترین راه های تقویت قدرت باور، تفکر و تکرار آن باور در ذهن است. تکرار کردن مداوم یک اعتقاد و باور به قدرتمند تر شدن آن در زندگی فرد بسیار کمک می کند. این کار موجب می شود تا شما، در تصمیم گیری ها و مشخص کردن اهداف زندگی تان این باورها را مد نظر داشته باشید.

به طور مثال شما باور دارید که یک نویسنده با استعداد هستید. برای تبدیل آن به قدرت باور، کافی است زمانی را تصویر سازی کنید که، با تلاش و پشت کار به جایزه برتر نویسندگی دست پیدا کرده اید. و یا اینکه کتاب شما با تعداد چاپ بالا، مورد پسند مردم قرار گرفته است. اینکار شما را برای تصمیم گیری و رسیدن به رویای نویسندگی مصمم تر می کند.

مورچه ای که باور دارد می تواند

قدرت باور اپرا وینفری عامل موفقیت او بود. بانو اپرا وینفری مجری، هنرپیشه و نویسنده ای آمریکایی است که در شیکاگو زندگی می کند، او با داشتن باورهای قدرتمند امروزه یکی از ثروتمندترین افراد در آمریکا شناخته می شود. او با باور به استعدادهای خود شروع به ساختن برنامه های تلویزیونی پر مخاطب و نوشتن کتاب های زیادی کرد. در سال 1987 جایزه امی برای برنامه های تلویزیونی و زنده به او تعلق گرفت. او می گوید در ابتدا برای سرگرمی مردم برنامه تلویزیونی ساختم. اما امروزه خود را مامور می دانم تا زندگی دیگران را دگرگون سازم.

قدرت باورهای محدود کننده و تغییر آنها

قطعا باورهای قدرتمند منفی و محدود کننده به راحتی قابل تغییر نخواهند بود. اما برای دستیابی به موفقیت و اهداف بزرگ، نیاز است تا این باورها را تغییر دهید. در ادامه می خواهیم شما را با روش های کاربردی برای تغییر دادن باورهای محدود کننده، بیشتر آشنا کنیم. این روش ها عبارتند از:

 1. از نوشتن تا رخ دادن: از بهترین روش های تغییر باورهای منفی و دستیابی به موفقیت، نوشتن اهدافتان است. با نوشتن باورها می توانید آنها را بارها در ذهن خود تکرار نمایید. از همین رو نوشتن باورها می تواند در قدرتمند کردن آنها بسیار موثر واقع شود. برای این کار باورهای قدرتمند خود را بنویسید و آن را در جلوی دید خود قرار دهید.
 2. شنیدن صدای خود: یک فایل صوتی با صدای خودتان تهیه نمایید. که در آن اهداف و باورهای قدرتمند خود را بیان کرده باشید. از طرفی رویا پردازی هایتان را نیز به زبان بیاورید. گوش دادن به این فایل صوتی و شنیدن جمله های انگیزشی از زبان خودتان می تواند باورهای منفی را از شما دور نماید.
 1. استفاده از عکس ها: استفاده از عکس هایی که هدف شما هستند. می تواند به شما در تغییر باورهای محدود کنندتان کمک نماید. کافی است عکس هایی از هدف هایی که قصد دارید به آنها دست پیدا کنید را در معرض دید خود قرار دهید. اینگونه می توانید به دستیابی به آنها بیشتر فکر کنید. و ذهنتان را از باورهای منفی دور نگه دارید.
 2. استفاده از کتاب های تاثیر گذار: خواندن کتاب هایی که در این باره نوشته شده اند، می تواند شما را برای قدرتمند کردن باورهایتان همراهی نماید. یکی از این کتاب های تاثیر گذار کتاب راز، نوشته وین دایر می باشد. این کتاب برای افرادی که به دنبال رسیدن به باورهای مثبت و آرامش درونی می باشند، بسیار موثر است.همچنین با تقویت ذهن کمک می کند تا مخاطب بتواند باورهای مثبت خود را تقویت کند. و با تصمیمات درست آنها را به واقعیت تبدیل نماید.

همچنین کتاب چهار میثاق نیز می تواند در ساختن باورهای درست و مثبت به مخاطب کمک شایانی نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *