افشای راز ذهن ناخودآگاه

ذهن ناخودآگاه

ذهن ناخودآگاه نقش اصلی در زندگی روزمره شما را بر عهده دارد

ناخودآگاه ما در هر عمل (رفتار و گفتار) ما تأثیر به سزایی دارد ، اما دائماً نادیده گرفته می شود.
با این حال ، اغلب توجه و تمرکز روی ذهن آگاه ما است،  که شامل عملکرد تفکر انتقادی مغز ماست.
ناخودآگاه لایه قدرتمندی است که در زیر آن قرار دارد و شامل آگاهی از همه آن چیزهایی است که ذهن آگاه قادر به تشخیص آن نیست.

 

این بخش از مغز شما نقش قابل توجه ای در زندگی روزمره شما ایفا می کند.

بانک حافظه

ضمیر ناخودآگاه شما مثل یک بانک برای حافظه کار میکند پس میشود گفت که یک بانک عظیم حافظه است که ظرفیت آن عملاً نامحدود است و به طور دائم همه آنچه را که برای شما اتفاق می افتد را برای همیشه ذخیره می کند.
اگر فرد مسنی را هیپنوتیرم کنید در آن زمان ، اغلب قادر هستند با وضوح کامل ، وقایع پنجاه سال قبل را به یاد بیاورند.
حافظه ناخودآگاه شما بدون هیچ نقصی، عالی در حال فعالیت است.
ذهن ناخودآگاه شما اطلاعات را ذخیره و بازیابی میکند.

برنامه ریزی ذهن

اگر خودتان را مثل یک کامپیوتر در نظر بگیرید که میتواند برنامه ریزی شود، وظیفه ناخودآگاه شما هم دقیقا مثل کامپیوتر کار میکند ،وظیفه اش این است که مطمئن شود  شما دقیقاً به روشی که برنامه ریزی شده اید عمل میکنید ، گفتار و کردار شما را تعیین میکند
این که چه بگویید و چه کاری انجام دهید کاملا از ناخودآگاه شما مشخص میشود. الگویی متناسب با خود واقعی شما( یعنی همان طور که خودتان را میپذیرید ،در واقع متوان گفت “برنامه اصلی زندگی شما” است.

ضمیر ناخودآگاه شما فاعل است یعنی به طور مستقل فکر نمیکند و یا منطق ندارد، فقط از دستوراتی که از ذهن آگاهانه شما دریافت می کند پیروی می کند.

اگر ذهن آگاه شما را  به عنوان باغبانی تصور کنید که بذرهایی را کاشت می کند. ذهن ناخودآگاه خود را باغ یا خاک حاصلخیزی تصور کنید که دانه های کاشت شده توسط باغبان در آن جوانه زده و رشد می کنند.
همچنین در این باغ میتواند علفهای هرز هم رشد کند. هر چیزی که در رندگی دریافت میکنید معادل های ذهنی است كه ایجاد می كنید .(بذرهایی که کاشته میشوند)

ذهن آگاه شما دستورات را می دهد و ذهن ناخودآگاه شما اطاعت می کند. این کار به صورت شبانه روزی انجام می شود تا رفتار شما متناسب با افکار ، امیدها و خواسته های احساسی شما قرار گیرد.

داشتن تعادل

ضمیر ناخودآگاه شما دارای انگیزه هوموستاتیک است که دمای بدن شما را در 37 درجه  نگه می دارد، به طور منظم تنفس شما را چک میکند و ضربان قلب شما را به میزان مشخص نگه می دارد.
از طریق سیستم عصبی خودمختار ، تعادل بین صدها ماده شیمیایی در میلیاردها سلول شما را حفظ می کند و به واسطه آن بدن شما  در هماهنگی کامل کار می کند.
همچنین این ضمیر  در حوزه ذهنی شما هوموستاتیک را در جریان نگه میدارد ،پس این باعث می شود که شما به طرز منطبق با آنچه در گذشته انجام داده اید فکر کنید و به آن عمل کنید.

بانک حافظه

منطقه امن

عادات ها ،افکار و  اعمال شما در ذهن ناخودآگاه شما ذخیره می شوند. این ضمیر تمام منطقه های امن را در خودش ذخیره میکند و شما را همان جا نگه میدارد و این همان نکته اصلی است که اغلب انسان ها قادر به ریسک کردن نیستند.
ضمیر ناخودآگاه شما باعث می شود هر زمان که سعی در انجام کاری جدید یا متفاوت داشته باشید ، از نظر عاطفی و جسمی احساس شما را دچار ناراحتی کند. این پاسخ در مقابل تغییر است ، تغییر در هر یک از الگوهای رفتاری که تعیین میشود.

زمانی که انجام کار جدیدی را امتحان می کنید ، ناخودآگاه شما را به عقب می کشاند ، عقب نشینی به سمت منطقه امن. حتی فکر کردن در مورد انجام کاری متفاوت از آنچه که به آن عادت کرده اید باعث می شود احساس تنش و اضطراب کنید.

اما یکی از بزرگترین عادت های زنان و مردان موفق این است که حاضر هستند از منطقه امن خودشان خارج شوند.
آنها میدانند که ماندن در منطقه امن یعنی افتادن در یک چاله و دوری از هدف هایشان، آنها منطقه امن را دشمن بزرگ خلاقیت میدانند.

به ناخودآگاه خود تلنگری بزنید

به یاد داشته باشید ، برای رشد و خروج از منطقه امن خود ، باید خود را برای انجام کارهای جدید که ممکن است نتایجی همراه با احساس ناخوشایند و ناراحتی داشته باشد آماده کنید.
وقتی ببینید  ارزش انجام این کار را دارد ،اقدام کنید از منطقه امن خارج شوید و تا رسیدن به نتیجه دلخواه کار را رها نکنید و اگر باز هم بعد از مدتی احساس کردید در منطقه امن خود اسیر شدید مجدد برای رسیدن به سطح جدید و بالاتر از صلاحیت خود تلاش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *