چگونه با تقویت اعتماد به نفس به موفقیت برسم

شخصی با اعتماد به نفس و موفق

نقش اعتماد به نفس در موفقیت

مسلما همه ی ما بارها و بارها شنیده ایم که بسیاری از افراد موفق،اعتماد به نفس را عامل اصلی موفقیت و پیشرفت خود در زندگی معرفی کرده اند،اما سوالی که ممکن است در چنین مواقعی برای ما پیش آید آن است که دقیقا اعتماد اعتماد به نفس چیست و چگونه می توان آن را بدست آورد و در تمام ابعاد زندگی آن را ایجاد کنیم؟

برای پاسخ به این سوال،باید در ابتدا شما به خودشناسی نسبی دست پیدا کنید؛یعنی نسبت به استعدادها و ارزش های ذاتی تان آگاهی داشته باشید و بتوانید از ارزش های رفتاری و شخصیتی تان در راستای موفقیت و پیشرفت استفاده کنید و باعث تقویت اعتماد به نفس خود شوید.
در مرحله ی دوم نوبت به آن می رسد که شما با آگاهی کامل دست به انتخاب بزنید و این ورزش ها را در راستای ارتقا و پیشرفت های شخصی تان به کار بگیرید.

مردی با اعتماد به نفس روی طناب نشسته

 

در چنین مواقعی شما با استفاده از اعتماد اعتماد به نفس و توانایی هایتان توانسته اید در جهت مثبتی از زندگی تان و اهداف و آرزوهایتان، قدم بردارید.
با بیان یک مثال با این موضوع بهتر آشنا خواهیم شد.فردی را در نظر بگیرید که قدرت سخنوری خوبی دارد و می تواند در میان دوستان و نزدیکان خود با قدرت کلامی که دارد انسان را تحت تاثیر قرار دهد،این فرد با استفاده از خودشناسی و آگاهی از این توانایی خود می تواند به تدریج در راستای رشته ای که در آن تحصیل می کند،در محافل گوناگون به عنوان صاحب نظر حضور پیدا کند و هر روز بیشتر به سمت موفقیت قدم بردارد.

مثال و توضیحاتی که در ابتدا برای درک بهتر نقش اعتماد اعتماد به نفس در زندگی،مطالعه کردید،کاملا منطبق با نظریه ی گوته راجع به خود باوری می باشد.او اعتقاد دارد که هر فردی می تواند توانایی های وجودی خود را پیدا کند و با شناسایی آنها و مشخص کردن هدف اصلی خود در زندگی،به سمت آن قدم بردارد.حقیقت آن است که اعتماد اعتماد به نفس و جسارت برای استفاده از توانایی ها دارای قدرت جاودانه ای می باشد که انسان را به موفقیت خواهد رساند.

وکتور یک شخص با اعتماد به نفس

تفاوت اعتماد به نفس با غرور

نکته ی مهمی که باید حتما به آن توجه داشته باشید آن است که مبحث اعتماد اعتماد به نفس کاملا با غرور و خود بزرگ بینی متفاوت است.

وقتی که شما دچار خود بزرگ بینی و یا غرور کاذب می شوید،تنها با خود فکر خواهید کرد که همه ی توانایی ها در وجود شما نهفته است و دیگران را درک نخواهید کرد و توانایی های آنان برای شما ناچیز خواهد بود،تجربه به خوبی نشان داده است که افراد مغرور به موفقیت دست پیدا نخواهند کرد و به سرعت با شکست روبرو می شوند و انسان های دیگر از آنها گریزان خواهند بود.
اما فردی که دارای اعتماد به نفس می باشد،علاوه بر شناسایی و استفاده از توانایی های خود به دیگران نیز توجه می کند و آنان را درک می کند و همین موضوع باعث این می شود که افراد زیادی برای داشتن ارتباط با آنان پیش قدم شوند و همین موضوع نیز راه موفقیت را هموار تر می کند.

برایان تریسی یکی از افراد مشهوری می باشد که در زمینه موفقیت فعالیت دارد،او معتقد است که غرور و خودباوری دو مسئله ای می باشد که در ظاهر بسیار به یکدیگر شبیه می باشد اما حقیقت آن است که هردو موضوع کاملا با یکدیگر متفاوت هستند و عدم تعادل در خودباوری ممکن است باعث ایجاد غرور کاذب در افراد بشود.
اعتماد به نفس باعث موفقیت در زندگی می شود و غرور باعث شکست افراد است.پس در مسیری که به سمت موفقیت قدم برمیدارید کاملا هوشیار باشید تا دچار سقوط نشوید.

شخصی بااعتماد به نفس روی قله

تفاوت میان اهداف،آرزو،امید چیست؟

سوال: 

هر فردی در زندگی خود با به کارگیری اعتماد به نفس می تواند توانایی های خودش را در راستای رسیدن به مقاصدش به کار گیرد و با برنامه ریزی دقیق به خواسته های خود رسید. این عبارت تعریفی دقیق برای هدف می باشد.

به بیانی بهتر می توان گفت که اهداف دقیقا همان خواسته های افراد می باشد که باعث رفع نیازهای انسانی می باشد و لازمه ی آن اعتماد به نفس و برنامه ریزی می باشد.

حال نوبت به آن است که در مورد آرزو کردن و داشتن آرزو صحبت کنیم. آرزو نیز همانند هدف،خواسته های افراد را در بر می گیرد اما تفاوت اصلی آن با اهداف در آن است که برنامه ریزی دقیقی برای آن وجود ندارد و اغلب در هیچگونه اولویتی برای آن وجود ندارد.شباهت اصلی اهداف و آرزوها در آن می باشد که برای هر دو موضوع باید اعتماد به نفس داشت و افراد خودش را باور کنند.

در نهایت باید به این موضوع دقت داشته باشید که همه ی آرزو ها جزئی از اهداف می باشند اما در واقع هنوز برای آنان اولویت و برنامه ریزی در نظر نگرفته ایم و ممکن است با گذشت مدت زمانی این آروزها کم کم تبدیل به اهدا اصلی و با اولویت افراد شود.

عکس دختری با اعتماد به نفس

موفقیت نتیجه ی داشتن اهداف،آرزو،امید و اعتماد بنفس می باشد

ناگفته نماند که بسیاری از متخصصان و محققان معتقدند که کسانی که اعتماد به نفس پایینی دارند،اصولا تنها به سمت آرزو کردن می روند و برای رسیدن به آرزوهایشان دست به اولویت بندی و برنامه ریزی نمی زنند،چرا که هنوز نتوانسته اند با خودباوری و استفاده از اهدافشان امید رسیدن به مقصد را پیدا کنند.

امید در حقیقت وسیله ای است تا آرزوهای افراد به اهداف آنان تبدیل شود و در نتیجه ی داشتن اعتماد به نفس شکل می گیرد.

افرادی که امید و خودباوری برای رسیدن به مقاصد زندگیشان را ندارند هیچ گاه به موفقیت دست پیدا نخواهند کرد.

موفقیت نتیجه ی داشتن اهداف،آرزو،امید و اعتماد به نفس می باشد،به گونه ای که تمام این مباحث ملزوم یکدیگرند و نمی توان با داشتن یک یا دو مورد از آنها به موفقیت دست پیدا کرد.

آهن ربای قانون جذب

نقش تصویر سازی ذهنی در موفقیت

جالب است بدانید که تصویرسازی ذهنی نیز همانند اعتماد به نفس ،یکی از راه های بسیار قدرتمند برای رسیدن به خواسته ها و آرزوهای افراد می باشد.قانون جذب از همان تخیل انسان ها نشات گرفته است.

تصویر سازی ذهنی مسئله ای پیچیده نمی باشد و حاصل همان قدرت تخیلی است که انسان ها از زمان های گذشته تاکنون از آن استفاده می کنند.
تجسم خلاق یا تصویر سازی ذهنی فکر کردن  و به  تصویر کشیدن آرزوها و اهداف انسان ها می باشد.

حقیقت آن است که شما باید بتوانید خواسته ها،اهداف و آرزوهایتان را به طور دقیق در ذهن خود تجسم کنید و با خود فکر کنید که به تمام آنها رسیده اید. در این صورت ضمیر ناخودآگاه شما از تجسم های شما در راستای اعمال و قدرت اعتماد به نفستان استفاده می کند و در نهایت بدون آنکه خودتان متوجه شوید،تمام کارهای شما طبق یک برنامه ریزی از پیش تعیین شده در جهت رسیدن به موفقیت و خواسته هایتان شکل خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *